نایلون استرچ

نایلون استرچ

1401/08/05
83
0
سلفون استرچ، همان نایلون استرچ است که چون نازک تر و با حالت و ویژگی کشسانی بیشتری ساخته و تولید می‌شود، به آن سلفون استرچ می‌گویند.

اطلس پلاستیک پیشرو در عرضه و پخش انواع نایلون شامل نایلون شیرینگ، نایلون حباب دار، نایلون عریض و انواع نایلون و سلفون های پشت چسب دار می باشد. سلفون استرچ، همان نایلون استرچ است که چون نازک تر و با حالت و ویژگی کشسانی بیشتری ساخته و تولید می شود، به آن سلفون استرچ می گویند.

سلفون استرچ یا همان نایلون استرچ، کاربرد و استفاده ی زیادی در صنعت بسته بندی، به ویژه بسته بندی مواد غذایی (بسته بندی مرغ، بسته بندی گوشت، بسته بندی ماهی و دیگر فرآورده های گوشتی و غذایی دارد.

نظر به اهمیت سلفون استرچ و نایلون استرچ در بسته بندی مواد غذایی و البته اهمیت بسته بندی مواد غذایی در سلامت و بهداشت جامعه، فضایی از این مقاله را به بحث پیرامون سلفون و نایلون استرچ و جایگاه آن در صنعت بسته بندی مواد غذایی، در نظر گرفته ایم.

سلفون استرچ، نایلون استرچ و روکش های پلاستیکی چه هستند؟

سلفون و نایلون استرچ از جمله ی پرکاربرد ترین روکش و کاور های پلاستیکی هستند که در صنایع غذایی به کار می روند. از میان گروه روکش های پلاستیکی، نایلون و سلفون استرچ، بیش از دیگر مواد کاور و بسته بندی های پلاستیکی، کاربرد دارند.

این جنس از سلفون و نایلون، استفاده ی زیادی در بسته بندی مواد غذایی دارد و دامنه ی این کاربرد، نه تنها به کارخانه های تولید و فرآوری مواد غذایی محدود نمی شود، که مواردی چون استفاده در فروشگاه های عرضه ی مواد غذایی، رستوران ها، ساندویچی ها، خوراک پزی و البته آشپزخانه های خانگی را نیز دربر می گیرد.

حال شاید این پرسش مطرح شود که نایلون و سلفون استرچ چرا به این میزان در صنایع غذایی به ویژه بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارند؟

با وجود کارکرد گسترده ی مشتق های پلاستیکی به ویژه نایلون و سلفون در صنعت بسته بندی مواد غذایی، با این حال به دلیل جنس این مواد، هرچه کمتر از آن ها استفاده شود، بهتر است. از سویی، اگر گونه های مختلف بسته بندی که مناسب بسته بندی مواد غذایی هستند را در نظر آوریم، در می یابیم که از میان آن ها، نایلون و سلفون مناسب ترین گزینه ها هستند. پس چاره ای نیست، جز استفاده از نایلون و سلفون، البته به میزان محدود. نایلون و سلفون استرچ، به دلیل ویژگی کشسانی که دارند، به راحتی کشیده می شوند و همین سبب می شود تا وزن کمتری از نایلون و سلفون برای بسته بندی و روکش کردن مواد غذایی نیاز باشد.

نایلون استرچ

از دیگر ویژگی های سلفون و نایلون استرچ، می توانیم به وزن کم و عدم نفوذ اکسیژن به داخل بسته بندی اشاره کنیم. گرچه سلفون و نایلون استرچ نسبت به دیگر سازه های پلاستیکی بسته بندی سالم و بهداشتی تر هستند، اما به دلیل پلاستیکی بودن آن ها، هرچه کمتر از آن ها استفاده شود، بهتر است و این مورد تنها به واسطه ی وزن کم سلفون و نایلون استرچ محقق می شود.

به عبارتی دیگر سلفون و نایلون استرچ، بهینه و سالم ترین گونه ی بسته بندی هستند که نه تنها تمام ویژگی ها برای یک بسته بندی مناسب (عدم نفوذ اکسیژن، عدم نفوذ رطوبت، فرم پذیر بودن و انعطاف پذیری) را دارا هستند، که به دلیل وزن کم و پوشش دادن کامل مواد غذایی، به راهکار نخست برای بسته بندی مواد غذایی تبدیل شده اند. همان گونه که می دانید, رطوبت و البته بروز و نفوذ اکسیژن, از جمله عوامل فاسد کننده ی مواد غذایی هستند. سلفون و نایلون های استرچ به دلیل جلوگیری از نفوذ رطوبت و اکسیژن, سبب می شوند تا فرآورده های گوشتی در فضای منجمد تازگی و طراوت خود را حفظ کنند. پس جای تعجبی ندارد که می بینیم با شدت گرفتن روند صنعتی شدن جامعه بیش از پیش غذاهای فرآوری شده و منجمد را با روکش های نایلون و سلفون و در بسته بندی های سلفونی عرضه می شود.

با این حال تنها بسته بندی و استفاده از نایلون و سلفون استرچ کافی نیست... به زبانی دیگر, سلفون و نایلون نیز می توانند خود عامل فساد و تباهی ماده و فرآورده های غذایی باشند.

اگر سلفون و نایلون به کار رفته در بسته بندی مواد غذایی از ماده های اولیه ی تازه و نو تهیه نشده باشد، همین عامل خود می تواند سبب سنگین شدن روکش سلفون و نایلون و البته کاهش کیفیت آن شود که پیامدش را در فاسد شدن مواد غذایی و آلوده شدن آن ها نشان می دهد.

کاربرد نایلون استرچ

برخی کاربردهای نایلون استرچ در صنایع بسته بندی ذیل می باشد:

  • بسته بندی انواع پالت
  • رول های کاغذ،کارتن و تیشو
  • صنایع اسباب بازی
  • صنایع مبلمان و لوازم چوبی
  • صنایع مواد غذایی مانند نوشابه و رب گوجه
  • صنایع داروسازی
  • صنایع خودروسازی
  • مصالح ساختمانی مانند سرامیک و بلوک
  • صنایع رنگسازی

نایلون استرچ

با استفاده از این کالا در صنعت بسته بندی شاهد مزایای بسیار عالی ذیل برای محصول خواهیم بود:

1- محافظت در برابر گرد و غبار با خاصیت ضد الکتریسیته

2- محافظت در برابر ضربه ، خط و خراش

3- محافظت در برابر جابجایی حمل و نقل

4- محافظت در برابر رطوبت

5- حفظ بهداشت و جلوگیری از هرگونه آلودگی

6- دارای خاصیت کشسانی و چسبندگی جهت وکیوم بار

7- افزایش سرعت بسته بندی

8- وزن بسیار کم بسته بندی

9- سهولت و کاهش هزینه در حمل و نقل و طبقه بندی کالا

10- شفاف بودن و امکان رویت محصول ارسالی

11- قیمت ارزان و به صرفه با دارابودن ضریب کشسانی تا 700 درصد

12- قابلیت استفاده بصورت دستی و مکانیزه

13- عدم تغییر حالت و شکل در برابر گرما و اشعه مستقیم خورشید

برای سفارش نایلون، نایلکس و سلفون با کیفیت و مرغوب از اطلس پلاستیک و کسب اطلاعات بیشتر با تیم فروش ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

نظرات