نایلون شیرینگ چه تفاوتی با نایلون سلفونی دارد؟

نایلون شیرینگ

1401/04/28
222
0
امروزه استفاده از نایلون سلفونی و شیرینگ برای بسته‌بندی محصولات رشد چشمگیری داشته است.

اطلس پلاستیک پیشرو در عرضه و پخش انواع نایلون شامل نایلون شیرینگ، نایلون حباب دار، نایلون عریض و انواع نایلون و سلفون های پشت چسب دار می باشد. نایلون شیرینگ چه تفاوتی با نایلون سلفونی دارد؟ برای اینکه به خوبی جواب این سؤال را پیدا کنید باید در ابتدا با نایلون سلفونی و نایلون شیرینگ آشنا شوید. هرکدام از این نایلون ها ویژگی ها و خاصیت های جالبی دارند. برای اینکه به خوبی تفاوت این دو نایلون را متوجه شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

امروزه استفاده از نایلون سلفونی و شیرینگ برای بسته بندی محصولات رشد چشمگیری داشته است. فرایند بسته بندی ساده و شکل پذیری آسان تر نایلون باعث شده که محصولات زیادی با پوشش نایلون در بازار یافت شوند.

به عنوان مثال برای بسته بندی محصولات سنگینی مانند کاشی، آجر و حتی لوازم خودرو قبلاً از کاغذ استفاده می شده است. استفاده از کاغذ و کارتن به تنهایی مشکلات زیادی را برای بسته بندی به وجود می آورند، تغییر ابعاد و یا تغییر برخی مشخصات روی کالاها، باعث می شوند که بسته بندی های قبلی دیگر مناسب نباشند.

به همین دلیل هم شرکت ها برای بسته بندی به سراغ پلاستیک و نایلون سلفونی رفتند. بسته بندی با نایلون ساده تر و سریع تر انجام می شود. می توان تمام فرآیند بسته بندی را با کمک دستگاه های پیشرفته به راحتی انجام داد. امروزه حتی کاشی ها، سرامیک ها و اجرها هم در بسته بندی های نایلونی به بازار عرضه می شوند.

نایلون سلفونی چیست؟

سلفون نوع خاصی از نایلون است که دارای ضخامت بسیار پایینی است. نایلون سلفونی به دلیل شفافیت بالایی که دارد برای بسته بندی محصولات استفاده می شود. البته به دلیل ضخامت کم، این نایلون از مقاومت کمتری برخوردار است. مهم ترین خاصیت این نایلون سلفونی بودن آن است که باعث می شود برای محیط زیست ضرری نداشته باشد.

سلفون چیست؟

سلفون درواقع نوعی پوشش شفاف و بسیار نازک است. این نوع پوشش عمدتاً بر اساس پروپیلن ساخته می شود. سلفون در سال 1995 برای اولین بار ایجاد شد. در ابتدا مصارف سلفون محدود بود اما کم کم دامنه استفاده از این محصول گسترش پیدا کرد.

یکی از کاربردهای گسترده نایلون سلفونی برای پوشش هایی است که مانع نفوذ رطوبت و هوا می شوند. وزن سلفون نسبت به سایر مواد بسیار کمتر است. البته دلیل این امر ضخامت بسیار پایین آن است. یکی از مهم ترین صنایع استفاده کننده از سلفون صنایع مربوط به مواد غذایی، بخش مربوط به بسته بندی و صنایع شیشه است.

نایلون سلفونی بر خلاف تصور عموم از پوشش مواد کاملا پلاستیکی نیست. درواقع سلفون یک نوع پوشش با استفاده از الیاف گیاهی است. در نتیجه به خوبی با محیط زیست سازگار بوده و به راحتی تجزیه می شود. همین امر باعث شده که گستردگی استفاده از این محصول به خوبی افزایش پیدا کند.

کاربردهای نایلون سلفون در چیست؟

همان طور که گفته شد مهم ترین بخشی که از نایلون سلفونی استفاده می کند صنایع مواد غذایی است. با این حال خاصیت های جالب سلفون مانند ضد گردوغبار بودن و ضد الکتریسیته ساکن بودن آن باعث شده که در بخش های دیگر نیز از این محصول به خوبی استفاده شود.

نایلون سلفونی در بخش های زیر استفاده می شود:

بسته بندی پوشاک: برای البسه نخی و موارد دیگر بهترین نایلون برای بسته بندی که خاصیت الکتریسیته ساکن نداشته باشد و همچنین مانع نفوذ رطوبت و گردوغبار شود، نایلون سلفونی است.

بسته بندی تجهیزات پزشکی حساس: در این بخش به خوبی خاصیت ها و ویژگی های نایلون سلفونی خودشان را نشان می دهند. تقریباً تمام قطعات پزشکی حساس با استفاده از نایلون های سلفونی بسته بندی می شوند. دلیل امر خاصیت ضد الکتریسیته بودن آن و خاصیت عدم نفوذ رطوبت و گردوغبار است که باعث می شود تجهیزات پزشکی در استریل ترین حالت ممکن قرار بگیرند.

بسته بندی انواع آجیل و خشکبار: رطوبت یکی از اصلی ترین مواردی است که باعث آسیب دیدن آجیل و خشکبار می شود. به همین دلیل در صنایع بسته بندی آجیل و خشکبار از نایلون سلفونی برای بسته بندی استفاده می شود.

بسته بندی انواع شکلات و شیرینی: شفاف بودن سلفون و خاصیت های آن باعث شده است که بهترین گزینه برای استفاده در بسته بندی های انواع شیرینی ها باشد. با این کار مشتریان به راحتی می توانند محتویات داخل جعبه را مشاهده کنند. همچنین نگرانی بابت نفوذ رطوبت و گردوغبار به داخل جعبه ها وجود نخواهد داشت.

نایلون سلفونی در بخش‌های زیر استفاده می‌شود:

نایلون شیرینگ چیست؟

نایلون های شیرینگ را می توان یکی دیگر از پرکاربردترین نایلون ها دانست. این نایلون برای بسته بندی محصولات متنوع بسیار پرکاربرد است. نکته مهم در خصوص این نایلون این است که روی آن می توان طرح های متنوعی را چاپ کرد. به همین دلیل برای بسته بندی انواع محصولات که نیاز به تبلیغات و معرفی دارند بسیار مفید است.

برای بسته باید این نایلون را دور محصول بپیچید( محصول توسط نایلون احاطه شود) سپس آن را در دمای بین 160 تا 220 درجه سانتی گراد قرار داد. نایلون به این صورت می تواند دور محصول احاطه شده و به خوبی آن را بسته بندی کند. به همین دلیل به این نایلون، “استرچ فیلم” نیز گفته می شود.

نایلون شیرینگ برای بسته بندی انواع محصولات به کار می رود. به همین دلیل دارای ابعاد و ضخامت های گوناگون است. از ابعاد بسیار کوچک تا ابعاد بزرگ با ضخامت متغیر را می توان به راحتی استفاده کرد. هرچه ضخامت این نایلون بیشتر باشد استقامت آن در برابر اجسام تیز و حتی ضربه افزایش پیدا می کند. ضخامت نایلون به کمک لایه های بیشتر افزایش پیدا می کند. ضخامت این نایلون معمولاً بین 30 تا 200 میکرون است و ابعاد آن از عرض 10 سانتی متر شروع می شود و تا عرض 120 سانتی متر نیز می رسد.

نایلون های شیرینگ در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شوند. درواقع می توان این نایلون را بر اساس سفارش مشتری و در طرح های درخواستی آماده و آن ها را چاپ کرد. همچنین این نایلون می تواند بر اساس نیاز مشتری به صورت جزئی و یا عمده تهیه شود.

برای بسته بندی انواع محصولات می توان به راحتی نایلون را حرارت داد تا به خوبی فرآیند بسته بندی انجام شود. این کار به دو صورت دستی و با کمک دستگاه انجام می شود. معمولاً برای صنایعی که بسته بندی زیادی دارند از دستگاه ها استفاده می شود. کارگاه های کوچک و یا حتی خانگی روند حرارت دادن را به صورت دستی انجام می دهند.

کاربرد نایلون شیرینگ چیست؟

نایلون شیرینگ به دلیل اینکه به خوبی می تواند محصول موردنظر را احاطه کند کاربردهای زیادی در بسته بندی دارد. با این کار محصول به خوبی در برابر عوامل خارجی، گردوغبار و حتی آلودگی محافظت می شود. همچنین از این نایلون برای محافظت در برابر ضربه و جابجایی نیز استفاده می شود. دلیل این امر مقاوم بالای نایلون در ضخامت های بالا می باشد.

نایلون هایی که برای بسته بندی استفاده می شوند باید توسط دستگاه های مخصوص، فرآیند بسته بندی را انجام دهند. یکی از پرکاربردترین استفاده این نایلون ها در بسته بندی بسته های 6 تایی آب معدنی است که با نام “شل آب معدنی” نیز شناخته می شوند. همین فرایند برای بسته بندی بطری های نوشابه خانواده و دلسترها نیز استفاده می شود.

با توجه به کاربردهای مختلفی که این نوع نایلون دارد، می توان به راحتی در ابعاد مختلف آن را در بازار پیدا کرد. در صورتی که ابعاد این نایلون بزرگتر از حد معمول باشد برای بسته بندی باید به سراغ دستگاه مخصوص رفت که با نمونه های معمولی بسیار تفاوت دارند و در مقیاس صنعتی فرآیند بسته بندی را انجام می دهند.

کاربرد نایلون شیرینگ چیست؟

نایلون شیرینگ چه تفاوتی با نایلون سلفونی دارد؟

با توجه به اینکه نایلون های شیرینگ و نایلون سلفونی برای بسته بندی استفاده می شود برخی از افراد به دنبال این هستند که تفاوت های این دو نایلون را متوجه شوند تا با توجه به محصولات خود بتوانند بهترین و کارآمدترین مدل نایلون را انتخاب نمایند.

در این بخش ما به شما تفاوت های این دو محصول را اعلام می کنیم:

 • مهم ترین تفاوت شیرینگ با سلفونی در مواد تشکیل دهنده آن ها است. نایلون سلفونی از مواد عالی و گیاهی تشکیل شده و به راحتی در محیط زیست تخریب می شود ولی شیرینگ این خاصیت را ندارد.
 • شیرینگ در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شوند. همچنین این نایلون می تواند با طرح های مدنظر مشتری نیز سفارشی سازی شود. در نتیجه این نایلون برای بسته بندی بسیار پرکاربرد است.
 • تفاوت بزرگ شیرینگ و نایلون سلفونی در ابعاد بسته بندی است. نایلون سلفونی برای بسته بندی های کوچک و دستگاه های ظریف و حساس استفاده می شود. در صورتی که شیرینگ برای بسته بندی های متنوع مانند بسته بندی کاشی، سرامیک، لوازم یدکی خودرو، بطری های آب معدنی و نوشابه استفاده می شود.
 • نایلون سلفونی نسبت به شیرینگ شفاف تر است.
 • ضخامت نایلون سلفونی نسبت به شیرینگ کمتر است.
 • نایلون شیرینگ را می توان با فرآیند حرارت دادن برای بسته بندی مواد غذایی و مواد خاص استفاده کرد در حالی که نایلون سلفونی خاصیت حرارت دهی ندارد.
 • برای حرارت دادن و بسته بندی شیرینگ در ابعاد صنعتی باید از دستگاه های مخصوص و بزرگ استفاده کرد.
 • مدل خاصی از نایلون های شیرینگ وجود دارند که با نام سلفون شیرینگ شناخته می شوند.
 • نایلون های شیرینگ را می توان به صورت عمده و یا جزئی به راحتی تهیه کرد.
 • از نایلون سلفونی برای بسته بندی های سبک استفاده می شود. شیرینگ برای بسته بندی های سنگین و بزرگ هم قابل استفاده است.
 • نایلون سلفونی نسبت به شیرینگ در برابر ضربه و سایر آسیب ها مقاومت کمتری دارد. همین امر سبب شده است که در بسته بندی های بزرگ از شیرینگ بیشتر استفاده شود.

در این بخش ما به شما تفاوت‌های این دو محصول را اعلام می‌کنیم:

نتیجه گیری کلی

استفاده از نمونه های مختلف نایلون سلفونی و شیرینگ این روزها در صنایع و مکان های مختلف بسیار افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا نمونه های مختلفی از این محصولات در بازار موجود باشند. نایلون سلفون و شیرینگ دو محصول متفاوت هستند که در سال های اخیر استفاده از آن ها بسیار گسترده شده است.

عمده کاربرد این دو محصول در بسته بندی می باشد با این حال شیرینگ به دلیل تنوع بیشتری که دارد در بسته بندی بیشتر استفاده می شود. همچنین استقامت و ضخامت بیشتر شیرینگ باعث شده است که کاربردهای بیشتری داشته باشد. در کنار این موارد خاصیت چاپ و رنگ بندی شیرینگ نیز باعث شده که نسبت به سلفون طرفداران و استفاده کننده های بیشتری داشته باشد.

درصورتی که برای بسته بندی محصولات کالاهای خود نیاز به بستری شکیل تر و بهتر دارید و یا اگر می خواهید روی بسته بندی خود طرح های متنوع و جذابی را چاپ کنید نایلون شیرینگ بهترین گزینه برای شما است.

برای سفارش نایلون، نایلکس و سلفون با کیفیت و مرغوب از اطلس پلاستیک و کسب اطلاعات بیشتر با تیم فروش ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

نظرات